Ministri EÚ rokovali o práve na rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti

Sopot 6. júla (TASR) – Ministri zdravotníctva 27 členských krajín Európskej únie rokovali dnes na neformálnom stretnutí v poľskom Sopote o práve občanov únie na rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti.

V dnešný druhý deň stretnutia sa sústredili na boj s obezitou, propagáciu zdravého životného štýlu a civilizačné choroby, ktoré nesú zodpovednosť za 68 percent všetkých úmrtí v Európe.

Poľsko chce, aby krajiny EÚ na decembrovom oficiálnom stretnutí ministrov zdravotníctva schválili právo Európanov na rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti. Povedala to poľská ministerka zdravotníctva Ewa Kopaczová.

Podľa Paoly Testoriovej Coggiovej, šéfky generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľov, je rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov EÚ osobitnou prioritou.

Rozdiely v priemernej dĺžke života mužov v jednotlivých krajinách EÚ dosahovali v roku 2008 až 14 rokov.

Pred decembrovým stretnutím ministrov zdravotníctva bude Poľsko individuálne rokovať s každou z členských krajín EÚ o vytvorení monitorovacích centier pre komunikačné poruchy detí a boj s neurodegeneratívnymi ochoreniami mozgu vrátane Alzheimerovej choroby, informovala poľská tlačová agentúra PAP.

13 žab dem