Ministri financií EÚ neveria v decembrový kompromis o jednotnom bankovom dozore

Brusel 13. novembra (TASR) – Ministri financií EÚ (Ecofin) neočakávajú od dnešných rokovaní v Bruseli vážnejší prielom v novom systéme dohľadu nad európskymi bankami. Pokrok v rokovaniach je oveľa pomalší, než sa očakávalo, uviedla agentúra DPA.

"Sme presvedčení, že sme ďaleko od dosiahnutia kompromisu v decembri," uviedol švédsky minister financií Anders Borg na tému spoločného dohľadu nad bankami.

Ministri financií EÚ sa v októbri dohodli na tom, že politický konsenzus o zavedení bankového dohľadu v roku 2013 pod dohľadom Európskej centrálnej banky (ECB) je potrebné dosiahnuť ešte do konca tohto roka. Celá séria problémov však zostáva nevyriešená, napríklad rozdelenie právomocí ECB na bankovú a dohliadaciu činnosť, záruky pre štáty mimo eurozóny o neunikaní kapitálu do zahraničných bankových centrál a tiež určenie presného dátumu, odkedy sa bankový dohľad stane realitou.

Podľa názoru švédskeho ministra financií nemožno zniesť z pracovného stola nijaký návrh, vrátane pozmenenia Základnej zmluvy o fungovaní EÚ alebo vyčlenenia dozorovacieho orgánu nad bankami mimo ECB. To by malo zaručiť, že štáty eurozóny nebudú mať nadproporčný vplyv na dianie, ktoré sa priamo týka aj štátov mimo eurozóny.

Rakúska ministerka financií Marie Fekterová v tejto súvislosti upozornila, že bude dôležité zakomponovať do dozorovacieho orgánu aj predstaviteľov z krajín mimo eurozóny a tiež sa prihovorila za oddelenie bankových a dozorovacích funkcií v rámci ECB.

Podľa vyhlásenia luxemburského šéfa financií Luca Friedena nie je možné, aby Ecofin za niekoľko hodín vyriešil záležitosti, na ktoré by potreboval možno až tri mesiace rokovaní.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl