Mladenov odmieta špekulácie o tom, či EÚ zaradí Hizballáh na teroristický zoznam

Brusel 23. júla (TASR) – Bulharský minister zahraničných vecí Nikolaj Mladenov dnes po príchode do Bruselu na Radu EÚ pre zahraničné záležitosti uviedol, že bude svojich európskych kolegov podrobne informovať o minulotýždňovom teroristickom útoku na autobus v Burgase. Upozornil však, že vyšetrovanie útoku stále prebieha a preto neposkytne žiadne nové informácie.

"To, čo sa udialo v Bulharsku, nemá žiadnu súvislosť s udalosťami v Sýrii," odpovedal Mladenov na otázku novinárov, či útok v Burgase z 18. júla možno vnímať ako možnú reakciu na dianie v Sýrii.

Šéf bulharskej diplomacie pre médiá uviedol, že podá stručnú správu svojim európskym kolegom na Rade, ale nemôže potvrdiť ani vyvrátiť informácie o tom, že za útokom na autobus, pri ktorom zahynulo sedem ľudí a 32 bolo zranených, stojí radikálne libanonské hnutie Hizballáh.

Mladenov odmietol špekulácie o tom, či európski diplomati dnes zaradia Hizballáh na zoznam teroristických organizácií, ako to požaduje izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman, ktorý sa tiež zúčastňuje dnešného zasadania Rady.

"Zohľadniac to, čo sa stalo nedávno v Bulharsku, radšej by som sa zdržal akýchkoľvek komentárov, až kým sa neskončí príslušné vyšetrovanie," povedal Mladenov. A dodal, že najväčšou prioritou bulharských vyšetrovateľov je teraz nájsť možné spojenia medzi samovražedným atentátnikom a jeho komplicmi, ktorí sa nachádzajú pravdepodobne v zahraničí.

Mladenov upozornil, že okrem neho bude dnes svojich kolegov – a oveľa podrobnejšie – o útoku na burgaskom letisku informovať bulharský minister vnútra Cvetan Cvetanov na neformálnom stretnutí Rady EÚ pre spravodlivosť a vnútorné otázky v Nikózii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh