Mládežnícka cena Karola Veľkého toho roku putuje do Španielska

Brusel 7. mája (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes oznámil, že Mládežnícku cena Karola Veľkého za rok 2013 získal mediálny projekt španielskej mládeže s názvom "Europe on Track". Víťazi si cenu prevzali z rúk predsedu EP Martina Schulza.

Druhú víťaznú cenu na slávnostnom odovzdávaní cien na Aachenskej univerzite dostal projekt fotografickej súťaže z Poľska a tretiu cenu získal mládežnícky výmenný program z Estónska s názvom "Príbeh môjho života".

Súťaž Mládežnícka cena Karola Veľkého – organizovaná Európskym parlamentom a Nadáciou medzinárodnej ceny Karola Veľkého v Aachene – je určená pre mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov pochádzajúcich z členských štátov EÚ. Súťaž je zameraná na mladých ľudí zúčastňujúcich sa na projektoch, ktoré prispievajú k porozumeniu medzi občanmi rôznych európskych krajín.

Prvá cena je odmenená sumou 5000 eur, druhé miesto 3000 eurami a tretie sumou 2000 eur. Predstavitelia víťazných projektov dostali tiež pozvanie na návštevu Európskeho parlamentu.

"Španielsky projekt sa snaží hľadať konštruktívne riešenia na súčasné problémy mládeže – od straty dôvery v EÚ až po vysokú nezamestnanosť mladých ľudí," uviedol Schulz pri odovzdávaní hlavnej ceny.

Projekt Europe on Track bol koncipovaný španielskymi študentmi, členmi celoeurópskej študentskej organizácie Európske študentské fórum (AEGEE), ktorá bola založená v roku 1985 a ktorá má pobočky vo väčšine európskych univerzít.

Členovia AEGEE sa prostredníctvom dokumentárneho programu zamerali na odpovede a návrhy mladých ľudí formou fotografií, videí, blogov a rozhovorov pre mladých Európanov, ktorí v súčasnej ekonomickej a finančnej kríze strácajú dôveru v európsku myšlienku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh