M.LAJČÁK:Vyjadrenia britského premiéra o vetovaní rozpočtu EÚ netreba preceňovať

Bratislava 11. októbra (TASR) – Vyjadrenia britského premiéra Davida Camerona netreba podľa ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka preceňovať. Cameron vyhlásil, že jeho krajina v prípade potreby využije svoje veto pri rokovaniach o novom rozpočte Európskej únie (EÚ). Únia sa totiž podľa neho musí naučiť žiť v rámci svojich možností.

"To je v prvom rade vyjadrenie smerujúce dovnútra britskej spoločnosti," uviedol Lajčák na dnešnej tlačovej konferencii v rámci kontrolného dňa premiéra Roberta Fica na jeho ministerstve. Dodal, že reakcie Európskej komisie (EK) jasne ukazujú, že v takom prípade by sa britský premiér musel zamyslieť nad konzekvenciami pre neho a Veľkú Britániu. "Každý si pripravuje pozície pred nadchádzajúcimi rokovaniami lídrov. Netreba robiť ďalekosiahle závery z jednotlivých vyjadrení, pretože v prvom rade smerujú do vnútra príslušných krajín," zopakoval šéf slovenskej diplomacie.

Premiér dodal, že rovnakou prípravou pozícií bolo aj piatkové (5.11.) stretnutie Priateľov kohézie v Bratislave. Pätnásť členských krajín EÚ a pristupujúce Chorvátsko sa zhodli, že nevidia priestor na škrtanie eurorozpočtu na roky 2014 a 2020, ktorý minulý rok predstavila EK.

Vyjadrenia Camerona podľa neho potvrdili, že únia je rozdelená na dve skupiny krajín. Oponentmi Priateľov kohézie sú štáty, ako napríklad Británia, Nemecko či Francúzsko, ktoré sú čistými prispievateľmi do rozpočtu. Tí požadujú jeho zníženie. Fico poukázal na ich tvrdenia, na základe ktorých majú byť peniaze z eurofondov hlavným nástrojom na hospodársky rast. "Ak ich súčasne chcú škrtať, tak idú principiálne proti strategickým cieľom EÚ ako takej," upozornil s tým, že Slovensko musí zabojovať za peniaze určené na odstraňovanie regionálnych rozdielov.

"Myslím si, že vznikne nejaký kompromis a možno príde aj k istým škrtom," pripustil. Tie však podľa neho nemôžu byť len na úkor kohézie, ale na úkor všetkých politík financovaných v rámci EÚ.

er vjo