MMF: EÚ by mala trochu spomaliť tempo konsolidácie verejných financií

Paríž/Davos 25. januára (TASR) – Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová opätovne kritizovala úsporné ciele Európskej únie (EÚ), informovala agentúra DPA. "Bolo by lepšie nechať si trochu viac času, než akceptovať nanútený rýchly postup," povedala šéfka fondu v rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu France 2 na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Európske štáty by mali o tom rozhodnúť spoločne, myslí si Lagardeová. "Nemôže to byť tak, že Francúzsko samé, Španielsko samé, Grécko samé povedia: To je pre nás príliš tvrdé, budeme to robiť pomalšie."

Lagardeová sa kriticky vyjadrila aj o prognózach francúzskej vlády týkajúcich sa rastu ekonomiky a rozpočtového deficitu. Paríž je výrazne optimistickejší pri svojich prognózach než MMF. Šéfka fondu považuje cieľ francúzskej vlády stlačiť tento rok rozpočtový schodok na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) za "mimoriadne ambiciózny".

Podľa aktuálnej prognózy MMF očakáva tento rok rast francúzskej ekonomiky o 0,3 %, pričom francúzska vláda počíta až s 0,8-% rastom.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom gl