MMF: EÚ musí dokončiť svoj plán na vytvorenie bankovej únie

Brusel 20. decembra (TASR) – Európa musí dokončiť svoj plán na vytvorenie bankovej únie, zlepšiť záťažové testy pre banky a oddeliť problémy bánk od problémov jednotnej meny. To jej umožní prekonať súčasnú krízu. Uviedli dnes agentúry Reuters a AP s odvolaním sa na správu Medzinárodného menového fondu (MMF).

Fond vo svojom hodnotení finančného sektora Európskej únie (EÚ) konštatuje, že 27-členný blok dosiahol v uplynulých mesiacoch výrazný pokrok pri posilnení tohto sektora. Teraz ale musí bezodkladne celý proces dokončiť.

„Kríza odhalila, že riešenie problémov finančného systému na národnej úrovni je nákladné, žiada si to celoeurópsky prístup,“ konštatuje sa v dokumente.

MMF ocenil rozhodnutie EÚ vytvoriť jednotný bankový dohľad (single bank supervisor, SSM) v eurozóne, ku ktorému sa môžu pripojiť aj iné štáty únie. Domnieva sa však, že je potrebné podniknúť aj ďalšie kroky na ceste k efektívnej bankovej únii, napríklad vytvoriť systém ochrany vkladov, jednotné pravidlá, či jednotný systém rozhodovania.

Lídri EÚ sa už pritom dohodli, že sa v prvej polovici budúceho roka 2013 pokúsia zosúladiť svoje postupy v prípade bánk, ktoré majú problémy, a vytvoria tiež jednotný systém garancie vkladov. Európska komisia v priebehu roka zase vypracuje návrh spoločného fondu na pomoc bankám v krajinách so spoločným dohľadom.

Fond zároveň odporúča európskym úradom, aby vypracovali lepšie záťažové testy, ktoré preveria odolnosť bánk v EÚ v prípade finančných kríz a hospodárskeho poklesu. Tvrdšie testy pomôžu presnejšie identifikovať slabé miesta finančných ústavov.

Okrem toho je potrebné skoncovať s praktikami, keď vlády zachraňujú banky a zadlžujú sa pritom a následne banky kupujú ich dlhopisy a znova sa dostávajú do problémov. Podľa MMF by pomohlo, keby Európsky mechanizmus pre stabilitu (EMS) mohol priamo rekapitalizovať banky.

Lídri EÚ sa dohodli, že EMS bude môcť pomáhať bankám krátko po tom, ako sa Európska centrálna banka chopí nových povinností a prevezme dohľad na bankami v eurozóne. Podľa dohody by sa tak malo stať 1. marca 2014.

1 2 bal jk