MMF: Európa je v ťažkej situácii, ale euro nie je ohrozené

Ženeva 8. decembra (TASR) – Európa zostáva v ťažkej situácii, vyhlásil šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Od politikov požaduje, aby našli efektívnejšie opatrenia na riešenie dlhovej krízy eurozóny.

V prejave prednesenom v Ženeve Strauss-Kahn uviedol, že následky globálnej finančnej krízy ešte ani zďaleka nezmizli. "Situácia v Európe zostáva komplikovaná a jej budúcnosť je neistejšia než kedykoľvek predtým." Podľa Straussa-Kahna však nie je ohrozená existencia spoločnej meny. Dodal, že euro bude podľa neho existovať ešte aj o 5 rokov.

Šéf MMF uviedol, že záchrany Grécka a Írska zdôraznili nevyhnutnosť koordinovanej odpovede na hospodárske a finančné krízy.

"Odkladanie sprísnenia dohľadu a vytvorenia účinných mechanizmov riešenia kríz môže spôsobiť ďalšiu krízu." Preto treba postupovať rýchlejšie. "Reforma bankového sektora a jeho regulácie je naliehavo potrebná. Ale regulácia je len jedným z pilierov. Ďalšími dvoma sú dohľad a nástroje na riešenie kríz."

Strauss-Kahn zdôraznil, že väčšina sveta už prekonala finančnú krízu. Ázijské ekonomiky sú už podľa neho mimo nebezpečenstva a Latinskej Amerike sa tiež darí dobre. "Vysoký rast nezažíva len Brazília, ale aj Čile, Peru a Kolumbia. Africké krajiny budú potrebovať ešte rok, aby sa vrátili k rastu." V USA je situácia menej jasná, dodal.

Informovali o tom agentúry Reuters, DPA a Bloomberg.

1 3 lom pa