MMF: Európa musí pokračovať v reformách

Berlín 11. decembra (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) požaduje od Európy z dôvodu slabého rastu reformy a opatrenia na podporu ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Aby som sa vyjadrila jasne: Reformy sú potrebné v celej Európe," povedala dnes v prejave pred Výborom pre hospodárske a sociálne záležitosti Európskeho parlamentu šéfka MMF Christine Lagardeová. Podľa šéfky fondu Európa robí príliš málo na podporu rastu a pri predaji svojich produktov sa príliš spolieha na export.

Preto Lagardeová požaduje od Európanov, aby urobili všetko, čo je v ich silách, na podporu domáceho dopytu. Problém je, že vlády nemajú z dôvodu fiškálnych problémov prostriedky na podporu dopytu. Preto ho musí podporovať Európska centrálna banka (ECB) svojou uvoľnenou menovou politikou, a to tak dlho, ako to bude nutné.

Podľa Lagardeovej je Európa po rokoch boja s dlhovou krízou naspäť na správnej ceste. Varovala však pred sebauspokojením. "Ešte je príliš skoro, aby sme kričali, že sme vyhlasovali víťazstvo." Európska vlády si podľa nej nemôžu dovoliť dať si pauzu pri realizácii reforiem, kým sa ich ekonomiky nezotavia natoľko, že začnú klesať nezamestnanosť a verejné dlhy.

Najdôležitejšie podľa nej je obnovenie prísunu úverov firmám, posilnenie dopytu, zníženie zadlženosti štátov, firiem aj domácností rovnako ako reforma trhov práce. Najväčšími problémami Európy sú slabý rast a vysoká nezamestnanosť.

1 lom jk