MMF: Napriek pokroku EÚ v riešení krízy je európsky bankový sektor stále krehký

Paríž 15. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) urobila pokrok v riešení finančnej krízy, no jej bankový sektor je stále "veľmi krehký". Uviedol to dnes vo svojej prvej správe o stave finančného sektora Európskej únie Medzinárodný menový fond (MMF). Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Podľa správy aj napriek pokroku EÚ v ozdravovaní finančného systému niektoré problémy pretrvávajú: banky majú aj naďalej ťažkosti so získavaním úverov potrebných na každodenné operácie, dlh mnohých európskych krajín je naďalej vysoký a ekonomika vo väčšine štátov EÚ stagnuje.

MMF vo svojej správe zdôraznil najmä fakt, na ktorý viacerí finančníci poukazovali už skôr: Európska únia musí čo najskôr prerušiť nezdravé prepojenie medzi bankovým sektorom a štátom. Príkladom takéhoto prepojenia je Írsko. Úsilie tamojšej vlády zachrániť po nástupe krízy bankový sektor viedlo neskôr k takým problémom štátu, že krajina sama musela požiadať zahraničie o pomoc. Podobným problémom je Španielsko. To sa síce priamej žiadosti o pomoc vyhlo, no požiadalo o záchranný balík na podporu bankového sektora, ktorý doplatil na prasknutie realitnej bubliny po nástupe krízy.

MMF preto vyzval na čo najrýchlejšie vytvorenie podmienok na začatie priamej rekapitalizácie bánk zo strany Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Tento inštrument je podľa fondu nevyhnutný na opätovné obnovenie dôvery medzi finančnými partnermi a na zabránenie opakovaniu krízy, keďže bude môcť prerušiť negatívne prepojenie medzi bankami (respektíve bankovou krízou) a štátom (respektíve štátnym dlhom).

EMS začal fungovať minulý rok v októbri, pričom jeho úverová kapacita je 700 miliárd eur. Krajiny eurozóny sa síce dohodli na tom, že záchranný fond bude môcť banky vo finančných problémoch priamo rekapitalizovať, no až potom, ako vznikne jednotný bankový dohľad. Najnovšie sa ale ozývajú z viacerých štátov hlasy proti priamej rekapitalizácii bánk s tým, že to môže ohroziť možnosti fondu pomáhať samotným štátom. A nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nedávno uviedol, že v prípade priamej rekapitalizácie bánk by mal byť stanovený limit, nad ktorý nebude možné ísť.

MMF okrem toho vyzval aj na urýchlené dotiahnutie ďalších vecí, ako je vytvorenie spomínaného jednotného bankového dohľadu. Podľa fondu by jednotný dohľad mal začať fungovať do júna s možnosťou kontrolovať ktorúkoľvek banku. Európski predstavitelia sa však v decembri dohodli, že bankový dohľad by mal začať v plnej miere fungovať až v roku 2014.

Okrem toho fond v správe varoval, že problémy európskej ekonomiky predstavujú dlhodobé riziko pre tie finančné trhy, ktoré zatiaľ neupravili svoj model fungovania. Poukázal najmä na európsky poisťovací trh. "Solventnosť poisťovacieho sektora sa dostala pod tlak, a to v dôsledku nízkej návratnosti investícií a stagnujúcej ekonomiky," uviedol MMF.

2 3 20 dan gl