MMF: Portugalsko nás ešte nepožiadalo o financie; sme pripravení ho podporiť

Washington 7. apríla (TASR) – Medzinárodný menový fond (MMF) ešte nedostal od Portugalska žiadosť o finančnú pomoc, ale je pripravený krajinu podporiť. Vyhlásil to v stredu hovorca MMF po správach, že Lisabon sa obráti na Európsku úniu o pomoc.

Portugalsko sa rozhodlo požiadať Európsku komisiu o finančnú pomoc, vyhlásil v stredu už skôr odstupujúci premiér José Sócrates v prejave, odvysielanom portugalskou televíziou.

Sócrates povedal, že odmietnutie úsporných opatrení, ktoré v parlamente navrhla jeho vláda minulý mesiac, prudko zhoršilo finančnú krízu v krajine a jej prístup na trhy. Žiadosť o zahraničnú pomoc označil za "nevyhnutnú".

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso na to zareagoval, že žiadosť Portugalska o finančnú pomoc bude vybavená čo najrýchlejšie. Šéf EK a bývalý portugalský premiér Barroso vo vyhlásení uviedol, že ubezpečil portugalského premiéra Josého Sócratesa, že žiadosť Lisabonu o aktiváciu finančného pomocného mechanizmu "bude spracovaná najrýchlejším možným spôsobom, v súlade s platnými pravidlami".

Barroso takisto znovu vyjadril svoju "dôveru v schopnosti Portugalska prekonať súčasné ťažkosti, aj vďaka solidarite partnerov".

Portugalsko – člen eurozóny – sa stane po Grécku a Írsku treťou zadlženou krajinou v poradí, ktorá požiadala o záchranný balík z finančnej rezervy EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Analytici očakávajú, že Portugalsko bude potrebovať 60 až 80 miliárd eur – sumu, ktorá je pre financie Európy znesiteľná.

Portugalsko je jednou z najmenších a najslabších ekonomík spomedzi 17 štátov eurozóny.

Žiadosť prechodne úradujúcej portugalskej vlády o medzinárodnú finančnú pomoc má tiež podporu hlavnej opozičnej strany, sociálnych demokratov. Vyhlásil to v stredu ich líder Pedro Passos Coelho krátko po televíznom prejave premiéra Sócratesa.

Zdroj: Reuters