MMF: Štáty eurozóny musia dotiahnuť do konca plán na vytvorenie bankovej únie

Frankfurt nad Mohanom 13. februára (TASR) – Štáty eurozóny musia dotiahnuť do konca plán na vytvorenie bankovej únie, vyzýva Medzinárodný menový fond (MMF) v správe, z ktorej cituje agentúra Reuters.

Lídri eurozóny sa vlani v princípe dohodli, že vytvoria spoločný dohľad nad bankami, aby zabránili opakovaniu kríz vo finančnom sektore. Teraz sa však nevedia dohodnúť na tom, čo všetko by mala banková únia zahŕňať. Navyše, niektoré štáty chcú viac času na prípravu. Argumentujú, že v prípade bankového dohľadu je kvalita dôležitejšia než čas.

Podľa dohody by dohľad nad bankami v eurozóne mala od marca 2014 prebrať Európska centrálna banka (ECB). Ale banky v niektorých štátoch zápasia s vážnymi problémami. A situácia španielskych a cyperských bánk je kritická.

Vytvorenie fondu a agentúry, ktorá bude mať právomoc zatvoriť slabé banky, je kľúčová pre vznik bankovej únie. Po jej vzniku už totiž nebudú musieť problematické finančné ústavy zachraňovať vlády, ako to bolo v prípade Írska, ktoré sa potom samé dostalo do problémov.

Ale politická vôľa dotiahnuť bankovú úniu do konca začína slabnúť. Ekonomicky silné štáty ako Nemecko a ďalšie krajiny na severe eurozóny sa zdráhajú niesť na pleciach bremeno nesplácaných úverov, s ktorým zápasia banky v iných štátoch.

MMF v správe s názvom Banková únia pre eurozónu pripomína, že banková únia nie je všeliek, ale môže byť rozhodujúcim prvkom v boji s dlhovou krízou tým, že preruší väzbu medzi problémami bánk a štátov na jednej strane a eurom na strane druhej.

1 bal gl