Mocnosti EÚ a Irán dosiahli dnes iba malý pokrok v jadrových rokovaniach

Brusel 17. marca (TASR) – Európske mocnosti a Irán dosiahli v pondelok večer na rokovaniach v Bruseli iba malý pokrok v snahe o dohodu, ktorá by ukončila spor o jadrový program, informovali svetové agentúry. Citovali šéfku zahraničnej politiky EÚ Federicu Mogheriniovou, ktorá rokuje s Iránom v mene piatich jadrových mocností a Nemecka. Vyhlásila, že všetky strany rokovaní si uvedomujú, že je dôležité uzavrieť dobrú dohodu, nie je však jasné, či dokážu nájsť „technické riešenie“ pre zaplnenie zostávajúcich medzier medzi postojmi oboch strán.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Rokovania o iránskom jadrovom programe sa dostali do rozhodujúcej etapy, dohoda má umožniť Iránu obohacovať urán ako jadrové palivo iba po prísnou medzinárodnou kontrolou. Výmenou za tento záväzok majú byť uvoľnené ekonomické sankcie uvalené na Irán.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier po skončení dnešných rozhovorov povedal, že napriek nedávnemu pokroku zostávajú na ceste k dohode „veľké prekážky“.

„Dúfame v dohodu, ale iba ak bude naozaj solídna,“ podporil ho šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Britský minister zahraničných vecí Philip Hammond uviedol, že rokovania naďalej postupujú, ale majú čo robiť, ak majú dosiahnuť výsledku v stanovenej lehote do konca marca.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf pricestoval do Bruselu zo švajčiarskeho mesta Lausanne, kde dnes strávil päť hodín rokovaním s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.

„V niektorých bodoch sme sa priblížili dohode,“ povedal Zaríf iránskym médiám po rokovaniach, podrobnosti však neuviedol. „Stále máme čas do piatku a potom budeme vedieť viac,“ dodal.

Teherán by chcel dosiahnuť rámcovú dohodu pred perzským Novým rokom (Norouzom), ktorý je v deň jarnej rovnodennosti v sobotu. Rokovania medzi Iránom a šesticou mocností budú počas týždňa v Lausanne pokračovať a ak nedosiahnu politickú dohodu do víkendu, mohli by sa opätovne zísť v posledných dňoch marca.

Účastníci rokovania si stanovili hraničný termín 30. jún pre dokončenie všetkých technických podrobností dohody. Západní predstavitelia sa súkromne vyjadrili, že preklenúť niektoré sporné body bude veľmi zložité.

Vo Washingtone hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal, že ak Irán nebude súhlasiť s dohodou po vyše ročnom rokovaní, „prezident a naši medzinárodní partneri odídu“.

Dnešné rokovania zatienilo varovanie Saudskej Arábie, že dohoda s Iránom by mohla vyvolať preteky v šírení jadrovej technológie na Blízkom východe. Akékoľvek podmienky, ktoré v rámci dohody o iránskom jadrovom programe poskytnú svetové veľmoci Teheránu, budú požadovať aj Saudská Arábia a ďalšie krajiny. V rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC to dnes uviedol saudskoarabský princ Turkí Fajsal.

2 3 1 20 žab