Mogheriniová bude prvýkrát zastupovať EÚ na summite Amerík v Paname

Brusel 9. apríla (TASR) – Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová sa v dňoch 10. a 11. apríla zúčastní na 7. summite Amerík v Paname.

Pôjde o prvý prípad, keď bude EÚ zastúpená na summite, ktorý združuje najvyšších predstaviteľov krajín severnej a južnej Ameriky.

Šéfka európskej diplomacie pred svojou návštevou Panamy upozornila, že summit Amerík prichádza v okamihu veľkých zmien v danom regióne.

„EÚ má úzke vzťahy s oboma Amerikami. Zdieľame históriu, kultúrnu blízkosť a silné sociálne kontakty, ale aj niektoré spoločné zásady a hodnoty a pevnú vieru v multilateralizmus,“ uviedla Mogheriniová.

Ďalšie posilňovanie vzájomných vzťahov je podľa Mogheriniovej jednou z jej strategických priorít. Summit v Paname bude príležitosťou na diskusiu o celej sérii otázok spoločného záujmu oboch Amerík a EÚ, ako je napríklad trvalo udržateľný rozvoj, bezpečnosť, životné prostredie a klimatické zmeny.

Summit Amerík je od roku 1994 inštitucionalizované stretnutie hláv štátov a vlád krajín na západnej pologuli. Predošlý summit Amerík sa konal v roku 2012 v kolumbijskej Cartagene.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc