Mogheriniová ocenila britsko-nemeckú iniciatívu pre Bosnu a Hercegovinu

Brusel 6. novembra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová privítala dnes iniciatívu ministrov zahraničných vecí Nemecka a Británie, ktorá je zameraná na priblíženie sa Bosny a Hercegoviny k Európskej únii.

Frank-Walter Steinmeier a jeho britský rezortný kolega Philip Hammond sa dnes v Berlíne stretli na schôdzke s ministrami zahraničných vecí krajín juhovýchodnej Európy, v rámci ktorej lídrom z Bosny a Hercegoviny odporučili, aby ihneď po zostavení novej vlády zaistili potrebné reformy, ktoré urýchlia eurointegračný proces tohto západobalkánskeho štátu.

Obaja ministri poslali obyvateľom Bosny otvorený list so slovami, že pre krajinu budú dôležité nasledujúce štyri roky a že ide o výzvu na urýchlené zostavenie vlády, ktorá podporí konkrétne reformy.

„Veľmi si cením nápady o napredovaní Bosny a Hercegoviny, ktoré predstavili v Berlíne Frank-Walter Steinmeier a Philip Hammond. Sú zástancami nového prístupu, o ktorom som mala možnosť s nimi diskutovať v posledných dňoch, s cieľom opätovne dostať Bosnu a Hercegovinu na reformnú trasu, aby mohla pokračovať na svojej ceste do EÚ,“ uviedla Mogheriniová v správe pre médiá.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku pripomenula, že po nedávnych voľbách v Bosne by táto krajina nemala zostať v patovej situácii. Dodala, že aj napriek dobrej práci, ktorá bola vykonaná v minulosti zo strany EÚ a jej medzinárodných partnerov pri prekonávaní problémov tohto štátu, teraz treba „nového ducha“ pre efektívnejšie sa vyrovnanie sa s kľúčovými reformami.

„Mám v úmysle čo najskôr navštíviť Sarajevo a rokovať s novým vedením o ceste vpred,“ zdôraznila Mogheriniová.

Podľa jej slov sa diplomati EÚ budú bližšie zaoberať situáciou v Bosne a Hercegovine na najbližšom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci 17. novembra.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem