Mogheriniová: Srbsko významne pokročilo smerom k členstvu v Únii

Srbský prezident a šéfka európskej diplomacie. FOTO: Twitter/FM

V poradí už štvrté zasadnutie Asociačnej a stabilizačnej rady EÚ-Srbsko konalo sa vo štvrtok (16. novembra) pod taktovkou šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej v Bruseli.

Šéfkou srbskej delegácie bola premiérka Ana Brnabičová a rokovaniam asistoval aj eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rozšírenie Johannes Hahn.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/kandidati-na-vstup-eu-potrebuju-este-desatrocia-priprav-ukazuje-studia/

Federica Mogheriniová skonštatovala, že je to dobrá príležitosť prehodnotiť pokrok Srbska pri príprave na pristúpenie k EÚ.

„S desiatimi prístupovými kapitolami otvorenými, z ktorých dve boli provizórne uzavreté, urobilo Srbsko výrazný pokrok na ceste k členstvu v EÚ,” skonštatovala Mogheriniová na spoločnej tlačovej konferencii s Brnabičovou.

Dodala zároveň, že Európska únia trvá na svojich prointegračných záväzkoch voči Srbsku a ostatným krajinám západného Balkánu.

https://twitter.com/eu_near/status/931119599822753792

Brnabičová: Najvážnejší strategický cieľom srbskej vlády je Únia

Podľa slov šéfky európskej diplomacie Únia víta záväzky Srbska týkajúce sa regionálnej spolupráce, doterajšie kroky prijaté Belehradom pri vykonávaní jeho akčných plánov pre „ťažké“ prístupové kapitoly č. 23 a 24, zamerané na otázky právneho štátu, ako aj pokrok v dialógu medzi Belehradom a Prištinou, ktorý umožnil Európskej únii otvoriť od posledného zasadnutia Asociačnej a stabilizačnej rady viacero kapitol.

„Chcela som vyslať signál, že Európska únia a integrácia Srbska do Únie je najvážnejším strategickým cieľom srbskej vlády,” uviedla Brnabičová a spresnila, že ide o politickú kontinuitu s krokmi predošlej vlády a aj o názorovú zhodu s prezidentom Alexandrom Vučičom.

Zároveň ocenila zvyšujúcu sa ekonomickú spoluprácu Srbska so štátmi EÚ, ktoré dnes predstavujú 65 percent obchodného obratu krajiny, a poďakovala Únii, že od roku 2000 pomohla jej krajine sumou vyše deviatich miliárd eur.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/srbska-premierka-uprednostnime-clenstvo-v-eu-pred-vztahom-s-ruskom/

Únia očakáva intenzívnejšie reformy

Únia vyzvala Srbsko, aby zintenzívnilo reformné úsilie a zameralo sa na účinné vykonávanie a monitorovanie reforiem v oblastiach právneho štátu, základných práv, nezávislosti demokratických inštitúcií a verejnej správy, ako aj pri rozvoji fungujúceho trhového hospodárstva a zlepšení podnikateľského prostredia.

Čítajte aj: Kosovo aj Srbsko musia zabrať, no v Únií sú stále vítané

V súvislosti s dialógom medzi Srbskom a Kosovom, ktorý Únia podporuje, je podľa Bruselu potrebné, aby Belehrad a Priština spolupracovali na novej fáze rokovaní smerom ku komplexnej normalizácii vzťahov.