Mogheriniová v Havane: EÚ uzavrie dohodu s Kubou možno ešte tento rok

Havana 25. marca (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogheriniová uviedla po stretnutí s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, že dohoda o normalizácii vzťahov medzi EÚ a Kubou by sa mohla uzavrieť ešte do konca tohto roka. Informovala o tom dnes agentúra AP.

„Nachádzame sa v procese urýchlenia tempa vyjednávania a dohodu možno dokončíme do konca roka,“ povedala Mogheriniová novinárom na záver svojej kubánskej návštevy.

Mogheriniová tiež privítala nedávne diplomatické rozhovory medzi Kubou a Washingtonom, no trvala na tom, že rokovania EÚ a Havany sú od nich „úplne oddelené“.

Šéfka diplomacie únie počas návštevy podpísala aj dohodu, v rámci ktorej EÚ poskytne dotáciu pre kubánske poľnohospodárstvo vo výške 50 miliónov eur.

Návšteva Mogheriniovej v Havane prišla v čase, keď sa kubánski a americkí predstavitelia snažia obnoviť diplomatické vzťahy.

EÚ zmrazila diplomatické väzby s Kubou v roku 2003 v reakcii na zatýkanie kubánskych disidentov. Proces otepľovania vzťahov sa začal vlani.

2 jlp rsc