Mogheriniová vyjadrila solidaritu s Jordánskom, kritizovala popravy militantov

Brusel 4. februára (TASR) – Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyjadrila dnes solidaritu s Jordánskom, ktoré smúti za vojenským pilotom Muázom Kasásbom, brutálne zavraždeným extrémistami z takzvaného Islamského štátu (IS)

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku však v tom istom vyhlásení kritizovala Jordánsko za dnešnú popravu dvoch irackých džihádistov spojených s al-Káidou.

„Aj keď musíme vyvinúť maximálne úsilie v boji proti terorizmu, naša odpoveď na hrozbu, ktorú predstavuje Islamský štát, musí byť v súlade s našimi spoločnými hodnotami týkajúcimi sa spravodlivosti a práva väzňov,“ zdôraznila šéfka európskej diplomacie v správe pre médiá.

Dodala, že európsky postoj voči trestu smrti sa nemení, EÚ presadzuje, že trest smrti nemôže byť použitý ako odstrašujúci prostriedok a aj v tejto oblasti treba chrániť ľudské práva v súlade s dodržiavaním noriem medzinárodného práva.

Mogheriniová na druhej strane pochválila úlohu Jordánska, ktoré bojuje „v prvej línii“ proti radikálnym bojovníkom Islamského štátu a ktoré na svojom území hostí tisíce utečencov zo Sýrie a Iraku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc