Moldavsko má nového dočasného prezidenta

Voronin bol na čele bývalej sovietskej republiky od roku 2001, keď jeho Komunistická strana zvíťazila vo voľbách. V júli však komunisti voľby prehrali. Hoci mala opozícia dostatok hlasov na sformovanie vlády, nedokázala by vlastnými silami zvoliť nového prezidenta.

Voronin síce z úradu dobrovoľne odstúpil, chce sa však vrátiť do politiky ako poslanec. „Nebudem skrývať, že odovzdávam novému tímu opraty moci s ťažkým srdcom“, povedal v rozlúčkovom prejave.

Podľa moldavskej ústavy nastupuje na jeho miesto dočasne predseda parlamentu, líder Liberálnej strany Mihai Ghimpu.

V 101-člennom parlamente má bývalá opozícia 53 mandátov. Na zvolenie regulárneho prezidenta však bude potrebovať 61 hlasov. Ak sa jej nepodarí získať nejaké z tábora komunistov, čo je nepravdepodobné, krajinu čakajú ďalšie predčasné voľby začiatkom roku 2010.

Podľa ruskej tlače dočasný prezident verejne podporil zjednotenie krajiny s Rumunskom. Ghimpu však popiera, že by chcel v úrade tlačiť na zlúčenie, hoci si osobne myslí, že by mali byť jednou krajinou.

V interview s Rádiom Slobodná Európa / Rádio Sloboda Ghimpu povedal, že cieľom koalície je vytvoriť vládu, priviesť krajinu bližšie k Európskej únii a presvedčiť Rusko, aby stiahlo jednotky zo separatistického Podnesterska.