Moldavsko: Premiér apeluje na Západ a Rusko, aby zabránili rozpadu jeho krajiny

Kišiňov 28. marca (TASR) – Moldavský premiér Iurie Leanca dnes apeloval na Európsku úniu, Spojené štáty a Rusko, aby zabránili rozpadu jeho krajiny. V tomto období totiž silnejú obavy, že Rusko by si mohlo anektovať Podnestersko, separatistický región Moldavska. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Moldavský premiér Leanca dnes vyhlásil, že „je v aktívnom kontakte“ so západnými lídrami a tlmočí im bezpečnostné obavy, ktoré trápia Moldavsko po pripojení Krymu Ruskom.

„Európania, Američania a Rusi musia vynaložiť všetko úsilie, aby zabránili scenáru destabilizácie,“ uviedol Leanca po stretnutí s poľským premiérom Donaldom Tuskom, ktorý je na návšteve Moldavska, aby podporil túto krajinu v jej snahách stať sa členom Európskej únie.

Podnestersko s početným ruským etnickým obyvateľstvom nie je medzinárodne uznaný samostatný štát, ale Rusko ho podporuje. Nemá síce s Ruskom spoločnú hranicu, ale hraničí s rusky hovoriacimi oblasťami na juhu Ukrajiny. Región Podnestersko hlasoval v referende v roku 2006 za pripojenie k Rusku.

2 12 jam žab