Moldavsko v politickej slepej uličke

Moldavská komunistická strana (PCRM) nepodporí Mariana Lupu, kandidáta koalície štyroch strán, ktorá 29. júla tesne zvíťazila v parlamentných voľbách. Ruský denník Kommersant píše, že podľa jedného z lídrov komunistov, Vladimira Ţurcana, je Lupu „zradca“ presadzujúci „radikálnu nacionalistickú politiku“.

Lupu je lídrom Demokratickej strany. Vytvoril ju po tom, ako po konflikte s lídrom komunistov Vladimirom Voroninom opustil rady PCRM. Štvorkoalícia má v parlamente 53 zo 101 miest. To jej dáva dostatočnú väčšinu na vytvorenie vlády, na zvolenie prezidenta by však potrebovali hlasy minimálne ôsmych komunistických poslancov.

Vytváranie novej vlády a hlasovanie o prezidentovi začne na prvom zasadnutí nového parlamentu, 208. augusta. Súčasnou hlavou štátu je komunistický líder Vladimir Voronin, tretí krát sa však už o znovuzvolenie nemôže uchádzať.

Štvorčlenná „Aliancia pre európsku integráciu“ sa už dohodla aj na ďalších kandidátoch na vrcholné posty. Líder Liberálno-demokratickej strany Vlad Filat sa má stať predsedom parlamentu, líder Liberálnej strany Mihai Ghimpu zas premiérom.

Ak komunisti odmietnu podporiť Lupu na prezidenta, riešením môžu byť len predčasné voľby. Podľa moldavskej ústavy sa však v tom istom roku nemôžu opakovať dva krát, najbližší termín je tak začiatok roku 2010. PCRM sa pravdepodobne spolieha na to, že v dôsledku ekonomických problémov, ktoré krízou sužované Moldavsko v zime čakajú, štvorkoalícia predčasné voľby prehrá.