Moldavský minister: Východnému partnerstvu EÚ chýba jasná vízia budúcnosti

Bratislava 4. marca (TASR) – Východnému partnerstvu Európskej únie napriek mnohým výhodám chýba jasná vízia jeho budúcnosti a osobitne budúcnosti vzťahov únie s partnerskými krajinami. V Bratislave to dnes uviedol minister zahraničných vzťahov Moldavska Iurie Leanca, podľa ktorého by mala byť súčasťou iniciatívy EÚ na východ aj perspektíva členstva.

Súčasťou programu Východného partnerstva EÚ na posilnenie vzájomných vzťahov sú Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.

"Myslím, že ak sme schopní presadzovať reformy, zdieľať rovnaké hodnoty, rovnaké štandardy, myslím, že by bolo vhodné hovoriť aj o európskej perspektíve," povedal Leancu na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2011.

Pripomenul, že aj pre krajiny Vyšehradskej štvorky bola perspektíva členstva v EÚ a NATO jednou z najväčších motivácií pre reformy a transformačný proces. "Keď to bolo úspešné a fungovalo to v prípade vašich (vyšehradských) krajín, tak by to malo, samozrejme, fungovať aj pre naše krajiny," povedal.

Eurokomisár pre susedskú politiku a rozširovanie Štefan Füle vo štvrtok na konferencii GLOBSEC pripustil, že v otázke budúcnosti Východného partnerstva bude potrebné vniesť viac jasnosti. Konštatoval, že partnerstvo ako nástroj na priblíženie východných krajín únii a prechod "z bodu A do bodu B" nemá identifikovaný bod B.

hol pa zsl