Premiér: Eurozóna pre nás nemá alternatívu

Bratislava 30. júna (TASR) – Účasť v Európskej únii (EÚ) a eurozóne pre Slovensko nemá alternatívu. Prípadný rozpad zoskupenia a návrat ku korune by totiž znamenal prepad hospodárskeho rastu, rast nezamestnanosti a výrazné znehodnotenie slovenskej meny, tvrdí predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

"Euro je mena, ktorú chceme, EÚ a eurozóna je priestor, ktorý je pre nás jediný perspektívny. Nič iné pre Slovensko neprichádza do úvahy, len byť súčasťou jadra EÚ, naviazaný na Francúzsko, Nemecko, veľké krajiny. Kto si myslí, že existuje iná ponuka, buď nevie, o čom hovorí, alebo je neobjektívny," vyhlásil v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Súčasné problémy podľa premiéra nespôsobuje samotné euro, ale fakt, že EÚ je málo integrovaná. Federalizované Spojené štáty americké sú podľa neho schopné lepšie riešiť krízové javy ako Európa. "EÚ jasne povedala, že sa musí viac integrovať. Budú sa viac spájať finančné politiky, rozpočtové politiky. Nám to nevadí, pokiaľ nebudú vážne zasiahnuté národnoštátne záujmy SR," avizoval šéf exekutívy.

Slovensko podľa Fica v čase aktuálnych zmien bojuje o svoje miesto v Európe a má len dve alternatívy – buď bude po boku silných hráčov, alebo sa stane okrajovou krajinou, o ktorú sa nikto nebude zaujímať. "Myslím si, že máme dobré meno, správame sa veľmi korektne a preto verím, že keby aj došlo ku krízovému scenáru, o ktorom si myslím, že nepríde, nepochybne by Slovensko malo šancu byť súčasťou jadra," dodal.

vjo