Premiér: V integrácii EÚ mám červené čiary, je ale prospešná

Bratislava 11. januára (TASR) – Súčasné prehlbovanie integrácie v Európskej únii (EÚ) je prospešné aj pre Slovensko. Pohybuje sa totiž zatiaľ citlivo na hrane toho, čo by už mnohí členovia považovali za neprekročiteľné. Mysli si to premiér Robert Fico (Smer-SD).

Súhlasí s vytváraním bankovej únie, ako aj s koordináciou v oblasti rozpočtov. Podľa vlastných slov však tiež má v tejto oblasti "červené čiary". "Keby napríklad niekto v Bruseli povedal, že nielen že budete s nami komunikovať štátny rozpočet, ale my vám ho tu budeme aj schvaľovať. To by Slovensko určite v žiadnom prípade nesúhlasilo," zdôraznil v dnešných Sobotných dialógoch RTVS.

Európa sa podľa Fica v poslednom čase významne posunula v riešení krízových situácií, a to najmä v bankovej sfére. "Necítim už taký chaos a bezradnosť ako na začiatku krízy. Dnes sú to systémové kroky, Európska rada pôsobí ako inštitúcia, ktorá vie čo robí a kam ide, a je to predovšetkým cesta hlbšej integrácie," konštatoval.

Rozhodujúci hráči v EÚ sú podľa neho Nemecko a Francúzsko a SR to rešpektuje. Je pritom pochopiteľné, že tie štáty, ktoré museli poskytnúť veľa peňazí na záchranu ostatných, chcú aj viac hovoriť do ich správania v spoločných európskych témach, myslí si Fico. "Je to naša zahranično-politická línia, že sa vždy budeme správať v EÚ tak, aby sme boli v centre diania," dodal.

vjo