Premiérka: Krízový mechanizmus nemá nič spoločné s bankovými daňami

Bratislava 30. októbra (TASR) – Pripravovaný permanentný krízový mechanizmus Európskej únie (EÚ), ktorý by mal minimalizovať riziko ďalších finančných kríz, bude obsahovať aj pravidlá spoluúčasti bankového sektora na nákladoch týchto potenciálnych budúcich problémov. Otázka osobitného zdaňovania bánk s tým však nemá nič spoločné, zdôraznila v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

"Otázka poplatkov finančných inštitúcií, prípadne nejakej bankovej dane, je otázkou zlepšenia finančnej situácie krajín eurozóny. Ale je otvorená, zatiaľ sa vôbec nediskutuje, isté návrhy má pripraviť Ecofin. Nijak to nesúvisí s rozhodnutím, ktoré teraz prijala EÚ," povedala šéfka kabinetu krátko po tom, ako sa vrátila z dvojdňového summitu lídrov únie v Bruseli.

Predstavitelia členských krajín EÚ sa na ňom dohodli, že vznikne stály krízový mechanizmus, ktorý v roku 2013 nahradí doterajší 750-miliardový ochranný val pre krajiny eurozóny vytvorený len na obmedzené trojročné obdobie. Detaily má pripraviť prezident Európskej rady (ER) Herman Van Rompuy spolu s Európskou komisiou (EK) do najbližšieho decembrového summitu.

Pripravovaný nástupca eurovalu zohľadňuje aj požiadavky Slovenska, zdôraznila Radičová. "Keďže bolo prijaté jednoznačné rozhodnutie, že súčasťou takéhoto mechanizmu bude aj situácia riešenia prípadného bankrotu štátu a zároveň zodpovednosť finančných bankových inštitúcií, tak SR v takomto prípade nemá problém takýto mechanizmus podporiť," avizovala.

V súvislosti s pripravovaným sprísneným európskych rozpočtových pravidiel premiérka ocenila aj dohodu na zohľadňovaní nákladov dôchodkových reforiem pri posudzovaní deficitu a dlhu krajiny. Určitá forma druhého dôchodkového piliera známeho na Slovensku funguje celkovo v deviatich z 27 členských krajín EÚ a všetky presadzovali prihliadanie na túto skutočnosť.

Ako Radičová upozornila, nepôjde vyslovene o možnosť účtovne odpísať náklady druhého piliera z verejného deficitu. Zohľadňovať sa budú v tom prípade, keď budú európske inštitúcie uvažovať o uvalení sankcií za nedodržiavanie rozpočtových pravidiel. "Nik nebude nič zatajovať, nič skrývať. Bude len vytvorený mechanizmus, že pokiaľ sú to transformačné náklady na nový systém, tak to de facto nie je dlh, pretože to občania majú na svojich účtoch," vysvetlila.

vjo