Moritzburg: Začalo sa neformálne stretnutie ministrov vnútra šiestich krajín EÚ

Moritzburg 1. júna (TASR) – Problematika utečencov je hlavnou témou dvojdňového neformálneho stretnutia ministrov vnútra šiestich najľudnatejších krajín Európskej únie, Francúzska, Nemecka, Poľska, Španielska, Talianska a Veľkej Británie, ktoré sa dnes začalo na barokovom zámku Moritzburg v nemeckej spolkovej krajine Sasko.

Hostiteľ schôdzky, nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere a jeho piati rezortní kolegovia by chceli využiť túto príležitosť aj na posúdenie možností spolupráce s krajinami pôvodu migrantov a štátmi, ktoré využívajú na tranzit. Hovoriť by sa malo aj o spravodlivejšom rozdelení utečencov na starom kontinente.

Na stretnutí sa zúčastňuje i eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos.

Informácie priniesla s odvolaním sa na nemecký spolkový rezort vnútra tlačová agentúra DPA.

Iba krátko pred stretnutím sa ministri vnútra hostiteľskej krajiny a Francúzska, Thomas de Maiziere a Bernard Cazeneuve, vyslovili za vylepšenie plánov Európskej únie na rozdelenie utečencov a za vyváženosť medzi solidaritou a zodpovednosťou.

Na rokovaniach, na ktorých by sa malo hovoriť aj o islamskom terorizme, počítačovej kriminalite, krádežiach kamiónov a iných formách organizovaného zločinu, očakávajú na zámku ležiacom neďaleko Drážďan aj ministerku spravodlivosti USA Lorettu Lynchovú a amerického ministra pre vnútornú bezpečnosť Jeha Charlesa Johnsona.

3 le gon