Moscovici: Francúzsko nebude ratifikovať nezmenenú fiškálnu zmluvu EÚ

Paríž 17. mája (TASR) – Nový francúzsky minister financií Pierre Moscovici dnes v televízii zopakoval, že Francúzsko nebude ratifikovať zmluvu Európskej únie o fiškálnej disciplíne, ktorú v marci spolu s lídrami EÚ podpísal vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ak do nej nebudú zahrnuté ambiciózne záväzky na podporu hospodárskeho rastu.

"Povedali sme, že zmluvu nebudeme ratifikovať v súčasnom znení a stojíme si pevne za tým," povedal Moscovici televízii BFM.

Nová francúzska vláda vznikla po tohtotýždňovom nástupe socialistu Francoisa Hollandea do funkcie prezidenta. Hollande svoj nekompromisný postoj voči fiškálnej zmluve prerokoval osobne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou počas návštevy Nemecka, kam odcestoval bezprostredne po zložení prezidentského sľubu.

Moscovici je jedným z 34 členov vlády premiéra Jeana-Marca Ayraulta, ktorá v stredu zložila sľub a dnes začala pracovať. Moscovici, ktorý bol šéfom predvolebnej kampane Hollandea, dnes na ministerstve financií prevzal úrad od Francoisa Baroina.

V novej vláde je polovica žien a vznikol aj nový rezort ministerky pre práva žien. Stala sa ňou bývalá hovorkyňa predvolebnej kampane Hollandea, Najat Vallaudová-Belkacemová.

Nová vláda sa zíde na prvom zasadnutí pod vedením prezidenta Hollandea ešte dnes, chce znížiť platy prezidenta a ministrov, informovala agentúra DPA.

3 1 žab zsl