MOSCOVICI: Francúzsko splní v roku 2015 stanovenú úroveň rozpočtového deficitu

Paríž 5. novembra (TASR) – Francúzsky minister financií Pierre Moscovici odmietol dnes najnovšiu prognózu Európskej komisie, podľa ktorej Francúzsko nesplní stanovený cieľ v oblasti rozpočtového deficitu v roku 2015. Informovala o tom agentúra DPA.

"Opakujem náš prísľub znížiť rozpočtový deficit v roku 2015 pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP)," povedal Moscovici v reakcii na zverejnenú jesennú prognózu EK o vývoji ekonomiky Európskej únie. V rámci nej EK uviedla, že rozpočtový schodok Francúzska dosiahne v roku 2015 až 3,7 % HDP. To je výrazne horší deficit než limit EÚ na úrovni 3 % HDP. Francúzsko pritom dostalo na splnenie stanovenej úrovne rozpočtového deficitu dva roky odklad.

Moscovici v tejto súvislosti poukázal na to, že Európska komisia v prognóze nevzala do úvahy ďalšie úsporné opatrenia, ktoré má Paríž v pláne. Francúzska vláda vo svojich prognózach zatiaľ stále počíta s tým, že v roku 2015 stanovený limit rozpočtového schodku splní. Vláda predpokladá, že tento rok dosiahne rozpočtový deficit na úrovni 4,1 % HDP, na budúci rok to bude 3,6 % HDP a v roku 2015 menej než 3 % HDP.

3 dan jk