MPRV: Agropotravinársky obchod Slovenska sa vlani naďalej orientoval na štáty EÚ

Bratislava 17. augusta (TASR) – Dominantné postavenie v zahraničnom obchode Slovenska s agrokomoditami si z hľadiska teritoriálnej štruktúry naďalej vlani upevňovali členské krajiny EÚ. Vyplýva to zo správy o poľnohospodárstve a potravinárstve v roku 2012 v SR zverejnenej Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Na celkovom vývoze poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov sa vlani vývoz do krajín EÚ-27 podieľal 96,2 %. Dovoz z krajín EÚ-27 do SR predstavoval 92,9 % z celkového dovozu," spresnil rezort pôdohospodárstva SR.

Medzi skupiny výrobkov, ktoré dosiahli v roku 2012 najvyššiu hodnotu vývozu, patrili cukrovinky, olejnaté semená a plody, krmivá, semená repky, živočíšne a rastlinné tuky a oleje, syry, čokoláda, kukurica, živé ošípané, živý hovädzí dobytok, hydinové mäso a slad.

V slovenskom dovoze vlani dominovali živé zvieratá, hovädzie, bravčové a hydinové mäso, mlieko, mliečne výrobky, vajcia, med, cigarety, káva, sladené nealkoholické nápoje, čokoláda, mäsové výrobky (párky, salámy) a trvanlivé pečivo.

jal pop