M.Šefčovič: S okresaným rozpočtom EÚ nedokáže splniť stanovené ciele pre rok 2020

Brusel 25. septembra (TASR) – Cyperské predsedníctvo v EÚ v rámci nového negociačného balíka pre budúci viacročný finančný rámec na obdobie 2014-2020 žiada zníženie rozpočtu únie, ktorý navrhla Európska komisia (EK). Podpredseda EK Maroš Šefčovič upozornil, že ak dôjde ku škrtom v rozpočte, tak treba poukázať na úkor akých politík a odvetví to bude.

Šefčovič v rozhovore pre TASR uviedol, že na pondelňajšej (24.9.) Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, kde boli hlavnou témou rokovania o rozpočte, prítomným diplomatom pripomenul závery rokovaní štyroch prezidentov z minulého týždňa. Predseda EK José Manuel Barroso, predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz a cyperský prezident Demetris Christofias sa dohodli na tom, že chystaný rozpočet EÚ na sedem rokov má byť odrazom celkovej prorastovej ambície zo strany únie.

"Povedal som, že ak sa budeme baviť o škrtoch, nemôžeme túto diskusiu viesť abstraktne, ale musíme pomenovať negatívne priority. Čo to znamená? Že nebudeme schopní dosiahnuť trojpercentné investície do vedy a výskumu? Nakoľko negatívne to ovplyvní financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky?" uviedol Šefčovič.

Slovenský eurokomisár dodal, že v tomto duchu – pri úvahách o značných škrtoch v rozpočte – by EÚ musela uvažovať, či sa vzdá financovania niektorých veľkých projektov, ako je napríklad Galileo.

Podľa Šefčoviča sedemročný rozpočet únie, tak ako ho komisia nastavila ešte minulý rok, zohľadňuje súčasnú ekonomickú situáciu a aj to, ako sú napäté rozpočty v jednotlivých členských krajinách.

"Predstavili sme minimum, ktoré sme považovali za určitú garanciu funkčnosti celého európskeho systému. A pokiaľ by sme mali dosiahnuť dohodu za cenu škrtov, musíme pomenovať aj konkrétne priority," povedal Šefčovič, ktorý je v mene svojej inštitúcie naplno zatiahnutý do procesu rokovaní o budúcej finančnej perspektíve EÚ.

Podpredseda EK priznal, že štáty, ktoré sú čistými prispievateľmi do únijného rozpočtu, najčastejšie spomínajú cifru 100 miliárd eur, ktorú treba ušetriť v rámci jednobiliónového balíka navrhnutého komisiou, ale sú aj krajiny, ktoré žiadajú úspory až vo výške 200 miliárd eur.

"Ale s takto okypteným rozpočtom by sme len ťažko mohli napĺňať tie ambiciózne ciele, ktoré si EÚ hlasmi všetkých svojich členských krajín postavila do roku 2020," zhodnotil situáciu Šefčovič.