M.Spindelegger chce predbežne zachovať kompletnú sieť rakúskych ambasád

Viedeň 17. júla (TASR) – Šéf rakúskej diplomacie chce napriek formovaní Európskej zahraničnej služby zachovať terajšiu sieť viac ako 100 zastupiteľstiev alpskej republiky v zahraničí. Michael Spindelegger ráta podľa vlastných slov pre najnovšie vydanie týždenníka profil so synergickým efektom európskych zastupiteľských úradov, ktoré budú môcť všetkým občanom únie poskytnúť aj konzulárne služby.

Kým napríklad Švédsko sa rozhodlo pre uzavretie svojich ambasád v štyroch krajinách únie, rakúsky minister zahraničných vecí chce veľvyslanectvá ponechať vo všetkých metropolách členských štátov EÚ. Z jeho slov pre profil vyplýva, že o prípadnom uzavretí zastupiteľských úradov sa rozhodne až po komplexnej kontrole všetkých týchto zariadení.

Český vicepremiér a minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg sa v rozhovore pre spomínaný týždenník vyslovil za výraznejšiu kooperáciu menších krajín únie. "Musíme preč od toho bilateralizmu. Mohli by sme zlúčiť ambasády a ušetriť tak veľa peňazí," cituje jeho slová agentúra APA.

5 le