MSZP: Maďarsko platí obrovskú cenu za zrušenie konania pre nadmerný deficit

Budapešť 30. mája (TASR) – Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) dnes blahoželala Maďarsku za to, že Európska komisia (EK) v stredu zrušila voči nemu konanie pre nadmerný deficit štátneho rozpočtu. Upozornila však, že za tento úspech krajina zaplatila v uplynulých troch rokoch obrovskú cenu vo forme tvrdých úsporných opatrení, uviedla agentúra MTI.

Poslanec MSZP István Józsa pred novinármi v Budapešti povedal, že sa nemožno tešiť, ak cenou za tento úspech bolo zníženie reálnych miezd a pokles životnej úrovne.

Podľa socialistu Orbánova vláda "odobrala miliardové zdroje z ekonomiky, siahla po peniazoch občanov, použila úspory dôchodkového piliera, prinútila zdravotníctvo kľaknúť na kolená, skomplikovala budúcnosť mladých ľudí a zničila vysoké školstvo".

"Žijeme horšie ako pred troma rokmi," zdôraznil Józsa a dodal, že vláda Fideszu zvýšila dane, financovanie štátneho dlhu počas terajšej vlády zdraželo, forint oslabil, čo je následkom toho, že Orbánov kabinet stratil dôveru.

Maďarsko podľa MSZP potrebuje k prežitiu obrat hospodárskej politiky, zavedenie poriadku do hospodárstva, znížiť chudobu, vytvoriť pracovné miesta a zabezpečiť dôstojné mzdy.

EK v stredu v Bruseli oznámila, že rade ministrov financií navrhne zrušiť disciplinárne konanie pre vysoký deficit popri štyroch členských krajinách Európskej únie aj voči Maďarsku. Konanie voči Maďarsku sa začalo v roku 2004.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gl