MTI: Vedúci predstavitelia EK a EP tlmočili Orbánovi obavy z novely ústavy

Budapešť/Brusel 9. marca (TASR) – Maďarský premiér Viktor Orbán zaslal list predsedovi Európskej komisie (EK) Josému Manuelovi Barrosovi, v ktorom nadviazal na ich piatkový telefonát a vyjadril radosť nad možnosťou, že mohol šéfa EK osobne informovať o procese novelizácie ústavy i jej obsahu.

Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI.

"Chcel by som zdôrazniť, že maďarská vláda a parlament sú v plnej miere odhodlaní rešpektovať európske normy a pravidlá. Chcel by som Vás ubezpečiť, že toto odhodlanie sa do konca odzrkadľovalo a bude odzrkadľovať aj v procese prijímania novely ústavy," cituje agentúra z Orbánovho listu.

Predseda maďarskej vlády vyjadril súčasne presvedčenie, že môže rátať s osobnou podporou Barrosa a spoluprácou EK.

Hovorkyňa EK Pia Ahrenkilde Hansen na margo piatkového telefonátu v Bruseli uviedla, že Barroso po predchádzajúcich konzultáciách s generálnym tajomníkom Rady Európy informoval maďarského premiéra o obavách v súvislosti s pripravovanou novelou ústavy, konkrétne s jej kompatibilitou z princípmi právneho štátu.

Podľa jej slov Orbán ubezpečil predsedu EK o rešpektovaní európskych hodnôt a právnych noriem.

Ako vyplýva z informácií MTI, šéf EK mal po telefonáte zaslať predsedovi maďarskej vlády aj list, v ktorom potvrdil obavy a naznačil, že plánovaná novela maďarskej ústavy by, zdá sa, pozdvihla na ústavnú úroveň také otázky, v súvislosti s ktorými EK už skôr sformulovala svoje obavy. Barroso mal podľa informácií maďarskej tlačovej agentúry poukázať v liste na fakt, že novela ústavy vyvoláva obavy nielen v súvislosti s právnym štátom, ale aj možným porušením práva EÚ. Napríklad plánované obmedzenie zverejňovania politických inzerátov by sa dotklo aj volieb do Európskeho parlamentu (EP) a v danom bode by mohlo byť v rozpore s únijným právom.

MTI s odvolaním sa na zdroj, ktorý si želá zostať v anonymite, píše, že Barroso popri tom vyjadril výhrady aj voči začleneniu niektorých dočasných úprav do základného zákona krajiny.

Predseda EK požiadal podľa rovnakého zdroja maďarského premiéra, aby maďarské orgány a orgány EÚ preskúmali obsah novely maďarskej ústavy s cieľom vyhnúť sa prípadným konfliktom s legislatívou únie a ich politickým dôsledkom.

Kritika a spory okolo pripravovanej novely maďarskej ústavy sa zakladajú zväčša na nedostatočných informáciách a nedorozumeniach. Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi v liste adresovanom kolegom z krajín Európskej únie, ktorý v piatok 8. marca zverejnili v Budapešti.

Podľa šéfa maďarskej diplomacie zazneli tvrdenia, že maďarská vláda zneužíva dvojtretinovú väčšinu v parlamente a ruší verdikty ústavného súdu, ktoré jej nevyhovujú, spôsobom, že do základného zákona vkladá ustanovenia, ktoré predtým ústavný súd zrušil. "Práve opak je pravdou," zdôraznil Martonyi v závere listu.

Rada Európy vyzvala už 6. marca Maďarsko, aby hlasovanie o štvrtej novele ústavy naplánované na pondelok 11. marca odložilo s cieľom umožniť Benátskej komisii preveriť obsah novely.

Obavy v súvislosti s pripravovanou novelizáciou základného maďarského zákona vyjadril dnes v mene EP jeho predseda Martin Schulz, ktorý Orbánovi odporučil pred hlasovaním v parlamente vyžiadať si názor Benátskej komisie.

Ako informoval dnes úrad predsedu EP, Schulz absolvoval v piatok takisto telefonát s maďarským premiérom a tlmočil mu pri tejto príležitosti obavy EP.

Viktor Orbán mu v telefonáte prisľúbil zaslanie objasňujúceho listu, podobne ako Barrosovi, s ktorým hovoril telefonicky o čosi skôr.

S podobnou výzvou sa na predsedu maďarskej vlády obrátila aj medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International.

Novele ústavy sa v Maďarsku vytýka okrem iného ďalšie oslabenie právomocí ústavného súdu v jeho úlohe pri kontrole parlamentu, ako aj začlenenie noriem, ktoré predtým ústavný súd zrušil kvôli ich protiústavnosti a ktoré boli v rozpore s európskou chartou ľudských práv. To isté platí aj o pasáži, týkajúcej sa študentskej zmluvy a zaväzujúcej študentov, ktorí získajú vzdelanie na štátom financovaných študijných odboroch, zostať pracovať po určitú dobu v Maďarsku, či o časti údajne kriminalizujúcej bezdomovcov.

Až do sídla maďarskej vládnej strany Fidesz v centre Budapešti prenikli pred dvoma dňami desiatky aktivistov, aby takýmto spôsobom protestovali proti štvrtej novele ústavy.

6 20 le žab