Len každý štvrtý Európan vie, že číslo 112 je použiteľné v celej EÚ

Bratislava 9. februára (TASR) – Napriek tomu, že tiesňové číslo 112 funguje v EÚ už viac ako dvadsať rokov, len jeden zo štyroch Európanov vie o tom, že je použiteľné vo všetkých 27 štátoch EÚ. Slovensko patrí ku krajinám s nadpriemerným povedomím o "stodvanástke". Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2012 o tom vedelo 47 percent Slovákov.

Európska únia (EÚ) si symbolicky v pondelok (11.2.) už piatykrát pripomenie Európsky deň čísla tiesňového volania 112. Do osláv sa zapojí aj Slovensko. "V časoch, keď slovenskí občania v čoraz väčšej miere cestujú za prácou, štúdiom či zábavou, chceme upriamiť pozornosť na existenciu európskeho čísla tiesňového volania 112, vďaka ktorému môže byť našim občanom poskytnutá pomoc v tiesni nielen na Slovensku, ale aj inde v EÚ," povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček.

Na Slovensku sa v pondelok budú konať v siedmich krajských mestách propagačné aktivity zamerané najmä na deti a mládež, čiže skupinu, ktorá na číslo 112 najčastejšie volá neoprávnene. Osvetou chce rezort vnútra prispieť k zvýšeniu povedomia o správnom používaní čísla 112, a tým aj k zníženiu neoprávnených hovorov.

Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému (KS IZS), ktoré prijímajú tiesňové volania na 112, pripravili pre pozvaných žiakov najmä základných škôl bohatý program. V Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a Prešove budú mať deti možnosť zoznámiť sa s fungovaním čísla 112, náročnou prácou operátorov a činnosťou KS IZS. Pripravené sú prezentácie zložiek IZS, v niektorých mestách aj ukážky techniky a činnosti záchranných zložiek, najmä hasičov, záchrannej zdravotnej služby a polície. Chýbať nebudú ani ukážky poskytovania prvej pomoci. Žiaci a pedagógovia dostanú informačné materiály o čísle 112. V Nitre sa predvedie aj Kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany, V Trenčíne Banská záchranná služba, mestská polícia a v Prešove horskí záchranári, Slovenský Červený kríž a 2. mechanizovaná brigáda Ozbrojených síl SR.

Najväčšiu účasť, asi 460 návštevníkov, očakáva KS IZS v Trenčíne, ktoré pripravilo aj ukážku simulovanej autonehody na Mierovom námestí. V Košiciach pri príležitosti Európskeho dňa 112 vyhlásia výtvarnú súťaž s tematikou čísla tiesňového volania 112 pre žiakov základných škôl v kraji. Ku Dňu 112 sa viaže aj výtvarná súťaž na tému Ako predchádzame nehodám a úrazom v cestnej premávke, ktorú vyhlásia pre deti materských, základných a stredných škôl v Trenčianskom kraji.

Tento rok sa do organizovania Dňa 112 plánuje zapojiť viac ako 25 európskych krajín. Vo väčšine z nich sa uskutočnia prezentácie o čísle tiesňového volania 112 na školách či Dni otvorených dverí na centrách príjmu tiesňového volania na 112. "Väčšie povedomie a vyššia kvalita služieb poskytovaných prostredníctvom 112 sú v každom prípade veľkým prínosom nielen pre Európanov pohybujúcich sa v rámci jednotného európskeho trhu, ale taktiež pre tiesňové služby, ktoré každoročne riešia stovky miliónov tiesňových hovorov," povedal Olivier Paul Morandini, prezident Asociácie európskeho čísla tiesňového volania (EENA).

maš pop