MŽP: Pri posudzovaní Mochoviec sme postupovali správne

Bratislava 2. júna (TASR) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa domnieva, že v súvislosti s vydaním Záverečného stanoviska v rámci procesu posudzovania vplyvov výstavby 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce na životné prostredie postupovalo procesne správne.

"Sme pripravení na akejkoľvek úrovni, či už európskej alebo svetovej, preukázať procesné kroky, ktoré sme vykonali," uviedla pre TASR riaditeľka komunikačného odboru envirorezortu Jana Kaplanová v reakcii na utorkové (1.6.) vyjadrenia vlády rakúskej spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, ktorá avizovala, že pošle v súvislosti s dostavbou jadrových blokov v Mochovciach sťažnosť Európskej komisii. MŽP sa podľa Kaplanovej k predmetu sťažnosti Rakúska bližšie vyjadrovať nebude.

Slovensko proces "uzavrelo náhle a jednostranne", bez zohľadnenia alebo objasnenia bodov, ktoré Dolné Rakúsko kritizovalo, zdôraznil v utorok minister krajinskej vlády Stephan Pernkopf. Stanovisko SR, že ani pri vážnej nehode v Mochovciach nemožno rátať s dopadmi presahujúcimi hranice, označil za "neprijateľné" a za "urážku".

Podľa jeho slov neboli zohľadnené práva susedných krajín a záverečné stanovisko nie je možné preveriť nezávislou inštitúciou. "Slovensko neberie do úvahy strach a obavy obyvateľstva. Tento spiatočnícky postup nemôžeme v žiadnom prípade tolerovať," dodal Pernkopf.

Proces posudzovania sa začal v júli 2009 vydaním Správy o hodnotení navrhovanej činnosti atómovej elektrárne Mochovce a skončil sa v apríli 2010 vydaním Záverečného stanoviska. Napriek tomu budú i naďalej pokračovať odborné slovensko-rakúske konzultácie o otázkach bezpečnosti nových blokov JE Mochovce podľa Dohovoru ESPOO z procesu posudzovania v rámci povoľovacieho procesu pri uvádzaní jadrového zariadenia do prevádzky, čo je uvedené aj priamo v záverečnom stanovisku.

jal mk vjo