MZV: Ministri zahraničných vecí bežne diskutujú o inštitucionálnych otázkach EÚ

Bratislava 20. júna (TASR) – Nie je výnimočné, aby sa ministri zahraničných vecí schádzali vo viacerých, aj menších a neformálnych formátoch a diskutovali napríklad aj o inštitucionálnych otázkach Európskej únie (EÚ). V reakcii na dnešné informácie Die Presse, podľa ktorých ministri zahraničných vecí desiatich štátov EÚ už od jari diskutujú o otázke zmeny únie na jednotný štát po vzore Spojených štátov amerických, to pre TASR uviedol hovorca slovenského rezortu zahraničných vecí Boris Gandel.

"Koniec koncov, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí sa na debatách tohto typu tiež zúčastňuje. Treba však zdôrazniť, že akékoľvek zmeny a návrhy, vrátane tých, ktoré by si vyžadovali zmenu základných zmlúv, musia byť dôkladne prerokované v rámci celej Európskej únie a brať do úvahy názor každého jej člena," zdôraznil Gandel.

"Preto aj výstupy takzvanej Westerwelleho skupiny ministrov vnímame ako jeden z viacerých podnetov do širšej diskusie o smerovaní EÚ a jej možnom inštitucionálnom usporiadaní," dodal. Pozícia Slovenska je podľa neho v tejto chvíli zadefinovaná ako "posilnená integrácia so silnými európskymi inštitúciami, ktoré garantujú vyváženosť záujmov".

V článku v Die Presse sa tiež konštatuje, že skupina ministrov informovala o svojich zámeroch predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.

Na dnešnom kolégiu komisárov, čo je pravidelné, každotýždenné stretnutie členov Európskej komisie, však Barroso neinformoval komisárov o tom, že by mu bola predložená iniciatíva na zmenu politického systému EÚ podľa vzoru Spojených štátov.

Pre TASR to uviedol kabinet podpredsedu EK Maroša Šefčoviča.

df jn eko