Ministri zahraničných vecí EÚ budú v pondelok hovoriť o Ukrajine

Bratislava 7. februára (TASR) – Situácia na Ukrajine bude jednou z hlavných tém ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktorí sa v pondelok 10. februára zídu v Bruseli na svojom pravidelnom zasadnutí. Slovensko bude zastupovať minister Miroslav Lajčák. TASR o tom informoval tlačový odbor MZV.

O výsledkoch svojich nedávnych rozhovorov s predstaviteľmi ukrajinskej vlády, opozície a občianskeho sektora ich bude informovať šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Tá sa tento týždeň usilovala v Kyjeve ukončiť vyhrotenú politickú krízu v krajine. Ashtonová vyzvala na ukončenie násilností, pričom tí, ktorí ich spáchali, by mali byť podľa nej postavení pred spravodlivosť.

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok (6.2.) prijali uznesenie, v ktorom ostro odsúdili násilie voči demonštrantom na Ukrajine. Vyzvali EÚ a jej členské štáty, aby pripravili cielené sankcie, vrátane zákazu vstupu na územie únie a zmrazenia majetku a aktív pre všetkých ukrajinských činiteľov, zákonodarcov a oligarchov, ktorí sú zodpovední za zásahy proti protestujúcim a za ich smrť.

Šéfovia diplomacií EÚ budú v pondelok hovoriť tiež o Východnom partnerstve, ktorého súčasťou je aj Ukrajina. Zhodnotia prípravu na podpis Asociačnej dohody EÚ s Moldavskom a Gruzínskom.

Diskusia o krajinách Južného susedstva bude rozdelená do niekoľkých tém. Prioritnou bude situácia v Sýrii a jej dosah na Libanon a Irak. Samostatne sa budú venovať vnútropolitickému vývoju v Egypte, Tunisku, Líbyi a pomoci EÚ v procese ich transformácie.

Zaoberať sa tiež budú politickou, bezpečnostnou a humanitárnou situáciou v Stredoafrickej republike (SAR). Očakáva sa prijatie rozhodnutia o zriadení novej operácie EUFOR RCA na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN. Ministri sa ešte v januári počas svojho zasadnutia dohodli na vyslaní spoločnej vojenskej jednotky EÚ v počte okolo 1000 vojakov do SAR, ktorá je rozdelená sektárskym násilím.

Po ministerskom zasadnutí sa Lajčák zúčastní na pozvanie Ashtonovej na stretnutí členských a kandidátskych krajín EÚ k aktuálnym témam európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

er vs