MZV SR: Európski šéfovia diplomacie budú hovoriť o hrozbe Islamského štátu

Bratislava/Brusel 13. decembra (TASR) – Európski šéfovia diplomacie budú diskutovať o situácii v Iraku a Sýrii, a to aj v súvislosti s aktivitami extrémistického hnutia Islamský štát (IS). Na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli v pondelok zhodnotia politiku Európskej únie a kroky, ako reagovať na zásadnú hrozbu, ktorú predstavuje IS pre celý región.

Na rokovanie odcestuje v nedeľu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Informoval o tom Tlačový odbor MZV.

Venovať sa budú tiež vývoju v Líbyi a procesu rozširovania Európskej únie na západnom Balkáne, pričom zvýšenú pozornosť budú venovať otázkam európskeho smerovania a povolebného vývoja v Bosne, ktorá v integračnom procese dlhodobo zaostáva.

Tento štát uviazol na ceste k želanému členstvu v EÚ pred siedmimi rokmi, pretože sa jeho vedenie nedokázalo dohodnúť na tom, ako zmeniť ústavu, aby poskytovala rovnaké práva menšinám, a ako posilniť ústredné inštitúcie, aby krajina lepšie fungovala.

V októbri sa tam konali všeobecné voľby. Novozvolení členovia trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny sa v novembri ujali funkcie so sľubom, že ukončia dlhoročnú patovú situáciu a oživia reformy, ktoré priblížia túto krajinu k členstvu v únii.

Ministri zahraničných vecí EÚ tiež zhodnotia posledný vnútropolitický vývoj na Ukrajine a možnosti ďalšej pomoci pri riešení konfliktu na ukrajinskom východe. Neobídu ani problematiku šírenia eboly v západnej Afrike.

Lajčák odcestuje z Bruselu do Kyjeva, kde v utorok budúci týždeň povedie návštevu ministrov Vyšehradskej štvorky na Ukrajine. Pôjde o jednu z prvých zahraničných návštev po sformovaní novej ukrajinskej vlády.

Diskutovať sa bude o možnosti konkrétnej podpory ukrajinským reformám v oblastiach, kde má každá krajina V4 najlepšiu expertízu na základe vlastnej transformácie a vykonaných reforiem.

er/vs dem