MZV SR: Minister M. Lajčák na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci 23. apríla

Bratislava 20. apríla (TASR) – Dňa 23. apríla 2012 sa podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Rada pre zahraničné veci (FAC) začne diskusiou o situácii v Barme/Mjanmarsku reagujúc na povzbudivé demokratizačné zmeny v krajine. Rada prijme závery k situácii v krajine a rozhodne o pozastavení uplatňovania sankcií EÚ, pričom naďalej sa bude uplatňovať iba embargo na dovoz zbraní do krajiny.

Ministri budú následne diskutovať o budúcnosti ďalšieho angažovania sa EÚ v Afganistane, najmä v kontexte prípravy na májový summit NATO v Chicagu a stiahnutia vojenských síl z Afganistanu do roku 2014. Slovenská republika chce aj naďalej prispievať svojimi silami do operácie ISAF a do misie EUPOL v Afganistane.

Rada ďalej prediskutuje vývoj v krízových oblastiach Afriky, konkrétne v Mali (situácia po marcovom vojenskom prevrate a po obsadení severu krajiny tuarégskymi povstalcami), Sudáne a Južnom Sudáne (okupácia mesta Heglig juhosudánskymi jednotkami) a v Guinei-Bissau (situácia po aprílovom vojenskom prevrate). K uvedeným trom témam budú prijaté závery rady.

Ministri budú diskutovať o situácii v Sýrii, osobitne o implementácii šesťbodového plánu osobitného spoločného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana a vyslaní vojenských pozorovateľov do Sýrie. Rada prijme závery k situácii v Sýrii a rozhodne o rozšírení sankčného zoznamu EÚ voči Sýrii.

Na pracovnom obede sa bude diskutovať o aktuálnom vývoji v blízkovýchodnom mierovom procese a vysoká predstaviteľka Catherine Ashtonová bude informovať ministrov o výsledkoch obnovených rokovaní s Iránom o jeho spornom jadrovom programe, ktoré sa uskutočnili 14. apríla v Istanbule a majú pokračovať o mesiac v Bagdade.