Na Slovensko pricestovala Benátska komisia, preskúma jazykový zákon

Bratislava 18. januára (TASR) – Na dvojdňovú návštevu Slovenska pricestovali dnes traja zástupcovia Európskej komisie pre demokraciu prostredníctvom práva, známej ako Benátska komisia. Jej úlohou bude zaujať stanovisko k diskutovanému zákonu o štátnom jazyku. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.

Komisia sa v Bratislave a Dunajskej Strede stretne s predstaviteľmi slovenských orgánov, so zástupcami viacerých národnostných menšín a s občianskou spoločnosťou. O právny názor ich ešte v septembri požiadala Slovenská republika.

Opozičná strana SMK už avizovala, že zástupcom Benátskej komisie odovzdá vlastnú analýzu a porovnávanie obsahu štátneho jazyka s Európskou chartou regionálnych alebo menšinových jazykov.

Delegácia sa stretne s vicepremiérom Dušanom Čaplovičom, bude rokovať na Ministerstve kultúry SR, Ministerstve školstva SR a Ministerstve zahraničných vecí SR.

Benátsku komisiu tvoria medzinárodne uznávaní odborníci v oblasti medzinárodného a ústavného práva, zvyčajne akademici, sudcovia ústavných či najvyšších súdov, ktorí svoju funkciu vykonávajú ako nezávislí experti.

taj er vs