MZV SR: Slovensko víta odsúhlasenie novej Európskej komisie

Bratislava 9. februára (TASR) – Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR víta rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorý dnes schválil novú Európsku komisiu pod vedením predsedu Josého Manuela Barrosa. "Zároveň vítame vymenovanie slovenského kandidáta Maroša Šefčoviča za podpredsedu EK a komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu," informoval dnes TASR hovorca MZV SR Peter Stano.

Ako ďalej uviedol, už na začiatku svojho päťročného mandátu stojí Európska komisia (EK) pred viacerými významnými výzvami, akými je implementácia Lisabonskej zmluvy a vypracovanie návrhu Stratégie EÚ 2020, ktorá nahradí doterajšiu Lisabonskú stratégiu.

MZV SR je podľa Stana presvedčené, že schválené zloženie EK je predpokladom úspešného napredovania Európskej únie, prehĺbenia integrácie EÚ a ďalšieho rozširovania.

Európsky parlament dnes schválil novú EK na čele so staronovým predsedom Josém Manuelom Barrosom. Za hlasovalo 488 poslancov, proti sa vyslovilo 137 a hlasovania sa zdržalo 72 zákonodarcov.

Komisia v novom zložení by sa mala ujať svojho päťročného mandátu v stredu.

Hlasovať o dôvere sa pôvodne malo už vlani na jeseň, odklad spôsobili problémy so zavedením Lisabonskej zmluvy. K ďalšiemu posunu došlo v januári, keď dezignovaná bulharská komisárka Rumjana Želevová stiahla svoju kandidatúru pre obvinenia zo zatajovania svojich obchodných aktivít. Bulharsko následne nominovalo na post Kristalinu Georgievovú.

V 27-člennej komisii pod vedením Barrosa je 13 komisárov, ktorí pôsobili na komisárskych postoch aj doteraz, z toho sedem celý uplynulý mandát.

EK bude mať sedem podpredsedov. Prvou podpredsedníčkou je Catherine Ashtonová, ktorá je zároveň vysokou predstaviteľkou EÚ pre spoločnú zahraničnú politiku.

sop hol ed