MZV SR: Úvahy o kandidatúre M. Lajčáka za vyslanca EÚ pre Balkán sú špekulácie

Bratislava 1. júna (TASR) – Slovenská diplomacia odmietla správy srbských médií o tom, že minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je kandidátom na post splnomocnenca Európskej únie pre západný Balkán.

„Tieto špekulácie sa nezakladajú na skutočnosti,“ uviedol pre TASR hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.

Srbské denníky Danas a Novosti dnes informovali, že EÚ po stredajšej konferencii so západobalkánskymi štátmi v Sarajeve vymenuje svojho osobitného predstaviteľa pre západný Balkán. Podľa novín prichádzajú do úvahy dvaja kandidáti – slovenský minister zahraničia Lajčák a britský diplomat Paddy Ashdown.

Obaja diplomati získali v minulosti skúsenosti s Balkánom, okrem iného aj vo funkcii vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine.

Ashdown bol v rokoch 2002 až 2006 medzinárodným splnomocnencom pre Bosnu. Nedávno sa v rozhovore pre bosnianske médiá vyslovil za vymenovanie splnomocnenca EÚ pre západný Balkán. Zároveň vyjadril očakávanie, že aj iné štáty, predovšetkým USA, Rusko a Turecko vymenujú svojich splnomocnencov pre tento región.

Slovenský minister zahraničných vecí Lajčák pôsobil vo funkcii vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne v rokoch 2007 až 2009. Predtým bol veľvyslancom SR v Belehrade, ktorý bol akreditovaný aj v Macedónsku a Albánsku.

Upozornenie: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

hol juh ed