Minister Miroslav Lajčák diskutoval s veľvyslancami členských krajín EÚ

Bratislava 31. marca (TASR) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák diskutoval dnes (31. marca 2014) s veľvyslancami členských krajín Európskej únie o aktuálnych zahraničnopolitických, európskych, ako aj vnútropolitických otázkach. Stretnutie zorganizoval veľvyslanec Helénskej republiky na Slovensku Nicolas Plexidas, v rámci gréckeho predsedníctva v Rade EÚ.

Zo zahraničnopolitických otázok dominovala situácia na Ukrajine a jej ďalší očakávaný vývoj. Šéf slovenskej diplomacie v tejto súvislosti uviedol, že je nesmierne dôležité, aby sa všetky zainteresované krajiny v maximálne možnej miere aktívne pričinili o deeskaláciu napätia medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom Európska únia patrí v tomto procese medzi kľúčových hráčov. Minister M. Lajčák prezentoval pripravenosť slovenskej strany participovať na pomoci Ukrajine, vrátane dodávok zemného plynu prostredníctvom reverzného toku.

Významný priestor v rámci debaty patril procesu rozširovania EÚ s akcentom na západný Balkán. "Otvorenie ďalších nových kapitol s Čiernou Horou, či začatie prístupových rozhovorov Srbska s EÚ sú motiváciou aj pre ostatné krajiny regiónu, hoci pokrok v integračnom procese je v každej krajine značne diferencovaný," skonštatoval minister M. Lajčák. Veľvyslanci sa taktiež zaujímali o program predsedníctva SR v rámci Vyšehradskej štvorky, ktoré Bratislava preberá od 1. júla tohto roku po Maďarsku.

Šéf slovenskej diplomacie uviedol, že vláda chce aktívne prezentovať význam volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 24. mája tohto roku. Kabinet tak chce mobilizovať voličov. "Je paradoxom, že Slovensko, ktoré je silne proeurópskou krajinou, malo doteraz vždy najnižšiu volebnú účasť, čo nie je pre nás dobrou vizitkou. Verím, že tento rok bude účasť vyššia a že ľudia budú zodpovedne voliť štandardné politické strany, bez ohľadu na skutočnosť, či budú z ľavicového alebo pravicového politického spektra," uviedol minister M. Lajčák. Na zdôraznenie dôležitosti a významu volieb do Európskeho parlamentu chce MZVaEZ SR využiť aj najbližšie plenárne zasadnutie Národného konventu.