Zmluva o pristúpení k EÚ oslavuje 10. narodeniny

Bratislava 16. apríla (TASR) – Presne pred desiatimi rokmi, 16. apríla 2003, podpísali najvyšší predstavitelia Slovenskej republiky Zmluvu o pristúpení k Európskej únii. Zmluvu počas gréckeho predsedníctva v EÚ v Aténach podpísali aj zástupcovia ďalších deviatich krajín. Zmluve o pristúpení, jednej z najvýznamnejších a najrozsiahlejších medzinárodných zmlúv v histórii SR, predchádzali niekoľkoročné náročné rokovania. Proces historicky najväčšieho rozšírenia EÚ bol zavŕšený spoločným vstupom 10 krajín do únie 1. mája 2004.

Vstup do EÚ je jedným z najväčších úspechov slovenskej zahraničnej politiky, historickým zavŕšením transformačného procesu našej krajiny a naplnením integračných ambícií. Členstvo v EÚ nám prinieslo množstvo pozitív – najmä v oblasti ekonomickej, sociálnej i politickej stability. V roku 2007 sme sa stali súčasťou Schengenského priestoru a v roku 2009 sme vstúpili do eurozóny. Dostali sme sa tak do najužšieho jadra európskej integrácie.

Členstvom v EÚ sme sa tiež prihlásili k európskym hodnotám akými sú sloboda, rovnosť, solidarita, princípy demokracie a právneho štátu. Za uplynulých desať rokov sme potvrdili, že zdieľame tieto hodnoty a sme plnohodnotným a aktívnym členom EÚ. Svoj prointegračný a konštruktívny prístup demonštrujeme aj v súčasných diskusiách o ďalšom smerovaní Európy.

TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

fed