Ministri budú v Bruseli rokovať o summite s Ruskom a o boji proti pirátom

Bratislava 9. mája (TASR) – O príprave summitu Európskej únie (EÚ) s Ruskom, boji proti pirátom v Africkom rohu či detailoch stratégie pre rast a zamestnanosť "Európa 2020" budú v pondelok (10.5.) v Bruseli diskutovať ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ. Slovenskú delegáciu na pravidelnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti a Rady pre zahraničné záležitosti EÚ povedie minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, TASR dnes informoval hovorca rezortu zahraničných vecí Peter Stano.

Zároveň sa uskutoční stretnutie ministrov pre rozvojovú pomoc EÚ, na ktorom bude Slovensko zastupovať štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová. Ako ďalej Stano informoval, ministri sa na zasadnutí Rady pre zahraničné veci zamerajú na problém pirátskych útokov pri pobreží Somálska, na pokračovanie rokovaní o zmluve o odovzdávaní osôb podozrivých z pirátstva a pozornosť upriamia aj na posilnenie režimu nešírenia jadrových zbraní a na najnovší vývoj v probléme iránskeho jadrového programu.

"Dôležitou témou zasadnutia bude príprava summitu EÚ – Rusko, ktorý má byť na prelome mája a júna v Rostove na Done. Súčasťou programu zasadnutia Rady pre zahraničné veci bude pokračovanie diskusie o vzťahoch EÚ so strategickými partnermi so zameraním na Čínu a Japonsko," povedal Stano.

V rámci zasadnutia ministrov pre rozvojovú pomoc bude podľa hovorcu diskusia sústredená na Plán EÚ v oblasti rodovej rovnosti a posilnenia postavenia žien v rozvojovej pomoci. Ministri ďalej prerokujú podrobnosti plánu na obnovu Haiti s využitím príspevkov krajín EÚ, ohlásených na darcovskej konferencii v New Yorku. Ďalším bodom zasadnutia by malo byť prijatie spoločného prístupu EÚ ku konferencii o plnení miléniových rozvojových cieľov, ktorá sa má konať v septembri 2010 počas jesenného Valného zhromaždenia OSN.

"Ministri zahraničných vecí sa potom na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti majú venovať príprave Európskej rady 17. júna. V rámci Stratégie Európa 2020 by Európska rada mala nadviazať na svoje marcové zasadnutie a schváliť uvedenú stratégiu. Členské krajiny by zároveň mali predložiť návrh svojich národných cieľov. Očakáva sa, že Európska rada zhodnotí pokrok v agende zmeny klímy. Súčasťou programu zasadnutia bude aj diskusia k príprave pozície EÚ na summit G20 v Toronte," uzavrel hovorca.

pec ed