Šéfovia diplomacií štátov EÚ budú v Bruseli hovoriť i o situácii na Haiti

Bratislava/Brusel 21. februára (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák sa v pondelok (22. 2.) zúčastní na pravidelnom zasadnutí šéfov diplomacií členských štátov EÚ v rámci Rady EÚ pre všeobecné záležitosti a Rady EÚ pre zahraničné veci. Informoval o tom dnes hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

Avizoval, že na Rade pre zahraničné veci (FAC) bude v centre pozornosti opäť vývoj situácie na Haiti po ničivom zemetrasení z 12. januára 2010. Ministri sa vrátia aj k vnútropolitickému vývoju v Iráne a posúdia aktuálny vývoj v otázke iránskeho jadrového programu. Predmetom diskusie ministrov bude aj aktuálna situácia na Ukrajine po druhom kole prezidentských volieb a perspektíva ďalšej spolupráce EÚ s Ukrajinou.

Na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) sa ministri budú zároveň zaoberať prípravou summitu Európskej rady v dňoch 25. – 26. marca 2010, na ktorom by sa mala okrem iného prijať stratégia na podporu rastu a zamestnanosti v EÚ do roku 2020.

V nadväznosti na priebeh decembrovej Kodanskej konferencie ministri prerokujú problematiku zmeny klímy s konečným cieľom sformovania budúcej pozície EÚ v tejto oblasti.

Po skončení rokovania Rady pre všeobecné záležitosti sa ministri stretnú s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Témou diskusie by mala byť opäť príprava marcového summitu Európskej rady.

sop gl