MZV: Záujemcovia o prácu v inštitúciách EÚ čelia po r. 2010 väčšej konkurencii

Bratislava 26. júna (TASR) – Po roku 2010 majú kandidáti zo všetkých krajín EÚ výberové konania spoločne. Uplynulý rok sa totiž pre desať štátov vrátane Slovenska, ktoré vstúpili do únie v roku 2004, skončilo prechodné obdobie na zamestnávanie v Európskej komisii (EK).

Záujemcovia o prácu v inštitúciách Európskej únie tým budú podľa ministerstva zahraničných vecí (MZV) čeliť väčšej konkurencii. To je výzva pre SR, aby nastavila systém prípravy pre uchádzačov o prácu v štruktúrach EÚ tak, aby dobre obstáli na vstupných pohovoroch a výberových konaniach.

V rámci prechodného obdobia boli pre tieto krajiny stanovené kvóty. Slovensko malo vyčlenených 279 postov v štruktúrach EK, ktoré naplnilo už v roku 2008. Odvtedy počet slovenských zástupcov v európskych inštitúciách naďalej rástol, aj keď s menšou dynamikou. Vyplýva to z informácie o personálnom zastúpení SR v inštitúciách EÚ v roku 2010, ktorý v stredu 29. júna prerokuje vláda SR.

Koncom minulého roka v nich celkovo pracovalo 45.353 osôb, z toho bolo približne 650 Slovákov. Najväčším zamestnávateľom v rámci týchto inštitúcií je EK, kde pôsobilo 331 občanov SR. Z nich bolo 203 na postoch administrátorov a 128 na postoch asistentov. Najviac svojich zástupcov má SR v direktoriátoch pre regionálnu politiku, hospodárstvo, podnikanie poľnohospodárstvo a životné prostredie.

Najvýznamnejšie za uplynulý rok považuje MZV SR získanie postu výkonného riaditeľa v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) pre Rusko, Východné partnerstvo a západný Balkán. Stal sa ním Miroslav Lajčák. "Vymenovanie slovenského diplomata na tento prestížny post je svedectvom renomé SR a ocenením našich skúseností a potenciálu v oblasti úniovej susedskej politiky, ktorá patrí medzi naše dlhodobé strategické priority," konštatuje rezort diplomacie.

Podľa ministerstva príprava a obsadzovanie miest v európskych inštitúciách vrátane ESVČ poukázala na silné aj slabé stránky Slovenska. Silnými sú špecializácia a doteraz vytvorená reputácia SR v niektorých politikách, ako je rozširovanie EÚ, Východné partnerstvo či západný Balkán. Slabinami sú absencia integrovanej prípravy odborníkov a ich profesionálne dlhodobé smerovanie.