Na bruselskom letisku izolovali pacienta zo Sierry Leone s podozrením na ebolu

Brusel 3. novembra (TASR) – Cestujúci zo Sierry Leone vykazujúci príznaky vírusu ebola bol dnes ráno na letisku v Bruseli izolovaný od ostatných pasažierov. Podozrivý pacient bol zverený do starostlivosti odborníkov.

„Boli sme informovaní o možnom prípade eboly na palube letu spoločnosti Brussels Airlines z Freetownu,“ uviedla pre médiá hovorkyňa bruselského letiska Florence Mulsová.

Hovorkyňa spresnila, že úrady na letisku majú pre podobné prípady vypracovaný „klasický postup“, ktorý bol dnes použitý. Skupina lekárov v sprievode špeciálnej ambulancie a hasičov bola vyslaná na letisko a cestujúci s podozrením na ebolu bol zverený do rúk odborníkov.

K „poplachu“ došlo v noci nadnes v lietadle, ktoré pristalo na hlavnom bruselskom letisku ráno o 04.00 h. Cestujúci pôvodom zo Sierry Leone už počas letu začal prejavovať príznaky tejto choroby, vrátane vysokej horúčky. Posádka lietadla sa pre istotu rozhodla pre odporúčaný mimoriadny postup a izolovala pasažiera od ostatných cestujúcich.

Pacient zo Sierry Leone bol prevezený do bruselskej Nemocnice sv. Petra. Výsledky analýz sa očakávajú v najbližších hodinách.

Ostatní cestujúci, ktorí boli v priamom kontakte s pacientom v lietadle spoločnosti Brussels Airlines, vrátane posádky stroja, museli absolvovať lekársku kontrolu priamo na letisku. Lietadlo bolo dočasne vyradené z prevádzky a odoslané do „karantény“. Čistiace a údržbové práce budú povolené, až keď prídu výsledky z nemocnice.

Sierra Leone patrí spolu s Libériou a Guineou čo sa týka eboly medzi najpostihnutejšie krajiny západnej Afriky. V tomto štáte neprežilo ochorenie 1510 ľudí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem