Na festivale v Cannes súťaží sedem filmov podporovaných Európskou komisiou

Brusel 16. mája (TASR) – Do oficiálneho výberu tohtoročného filmového festivalu v Cannes sa dostalo 18 filmov podporovaných programom Európskej komisie (EK) MEDIA, pričom sedem z nich bude súťažiť o Zlatú palmu.

Medzi filmy, ktoré sa uchádzajú o najvyššie ocenenie filmového festivalu v Cannes patria "Amour" Michaela Hanekeho, "The Angels’ Share" Kena Loacha a "Jagten" Thomasa Vinterberga. Všetkých sedem filmov zo súťažnej sekcie je v koprodukcii dvoch až piatich európskych štátov s výnimkou dánskej snímky Jagten.

Európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová, odovzdá počas festivalu prvú cenu MEDIA iránskemu filmovému tvorcovi Asgharovi Farhadímu a bude tiež diskutovať s filmovými režisérmi a tvorcami o novom programe "Tvorivá Európa", ktorý navrhuje EK, a ktorého súčasťou je aj MEDIA.

Nový program, ktorý sa zameriava na kultúrne a kreatívne odvetvia, sa teší veľkej podpore zo strany ministrov kultúry a ministrov zodpovedných za oblasť audiovizuálnej tvorby v rámci EÚ.

"Veľmi ma teší, že európske filmy majú v Cannes znova silné zastúpenie. Je to najkrajšia odmena za našu činnosť a dôkaz, že Európa môže prostredníctvom cielených investícií priniesť odvetviam audiovizuálnej tvorby a kultúry značnú pridanú hodnotu," vyhlásila dnes komisárka Vasiliová.

Komisárka dodala, že program "Tvorivá Európa" pomôže európskemu filmovému priemyslu čeliť výzvam, akými sú digitalizácia a globalizácia a bude zachovávať a podporovať kultúrnu a jazykovú rozmanitosť v Európe. "Som veľmi šťastná, že profesijné združenia v oblasti kinematografie vrátane uznávaných režisérov, hercov a herečiek podporujú náš budúci program," povedala Vasiliová.

Za 20 rokov filmy podporované programom MEDIA získali na festivale v Cannes 12 Zlatých paliem, 13 Veľkých cien a deväť cien za najlepšiu réžiu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc