Na sankčný zoznam EÚ pribudli traja ruskí činitelia, dve energetické firmy

Brusel 12. apríla (TASR) – Európska únia uvalila v pondelok sankcie voči ďalším 13 osobám a dvom firmám za účasť na prehlbovaní krízy na Ukrajine a anektovaní Krymu Ruskom. Na sankčnom zozname sa ocitli okrem iných prvý námestník šéfa kancelárie ruského prezidenta Viačeslav Volodin a veliteľ ruských výsadkových síl Vladimir Šamanov.

Volodin má v prezidentskej kancelárii na starosti domácu politiku a dohliadal na proces politickej integrácie anektovaného ukrajinského Krymu do Ruskej federácie, vyplýva zo zoznamu zverejneného v pondelok večer v Úradnom vestníku EÚ, o ktorom informovala agentúra Reuters.

Brusel doteraz prijal reštrikčné opatrenia v podobe zmrazenie aktív na území EÚ a zmrazenia víz pre 48 občanov Ruska a Ukrajiny. Ďalších 13 ľudí a dve firmy z Krymu k nim zaradili po pondelkovom rozhodnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ.

K novým menám na zozname patria tiež predseda ústavnoprávneho výboru ruskej Štátnej dumy Vladimir Pligin, samozvaný starosta ukrajinského Slovjansku Viačeslav Ponomariov, ktorého EÚ obviňuje z účasti na únosoch, predsedovia volebných komisií v Donecku a Luhansku, Roman Ľagin a Alexander Malychin, ktorí organizovali tamojšie nedeľňajšie referendá o nezávislosti, ako aj šéfovia ruských migračných úradov a prokuratúr na Kryme a v Sevastopole a lídri ozbrojených domobrán v Horlivke a Donecku.

Firmy, ktorých sa najnovšie týka zmrazenie aktív, sú energetické spoločnosti PJSC Černomorneftegaz a Feodosija, ktoré boli „skonfiškované“ počas anektovania Krymu.

1 20 gon